Úvod fotogaléria histrória môjho chovu výstavy chovatelia Informácie príspevky odkazy kontakt
 

Viedenský divokomodrý
(Blaugraue Wiener)


Odkiaľ pochádza Viedenský divokomodrý?


Cieľom vyšľachtenia tejto rasy bolo spojenie dobrých vlastností Viedenského modrého a Viedenského divokosfarbeného. Divokomodrý (Vdivm) je zatiaľ okrem Nemecka najmladšia uznaná farba spomedzi viedenských farebných. V Čechách je známy pod názvom Viedenský modrošedý. Vyšľachtený bol taktiež v Nemecku krížením viedenského modrého s viedenským divokosfarbeným.
Uznaný bol až v roku 1997 ako plemeno, aj keď je popísané, že sa vyskytoval už v roku 1936, ale vtedy sa tejto farbe nevenovala veľká pozornosť. V roku 1964 boli v Nemecku uvedení ako „iné rázy Viedenského králika“ a neskôr upadli do zabudnutia. Až po roku 1989 zásluhou p. Dirka Wortmanna zaujali pevné miestov rodine viedenských králikov. Výstave v roku 1993 v Oldenburgu prispela k obnoveniu slávy Vdivm. V súčasnosti je tento farebný ráz veľmi obľúbený, je považovaný za „staronovú“ rasu.Ako vyzerá?


Farba krycieho chlpu je divokomodrá v odtieňoch: svetlý, stredný a tmavý. Svetlošedé a tmavé konce pesíkov tvoria tzv.perlovanie, hruď a končatiny môžu byť o niečo svetlejšie. Telo má zavalité a valcovité, s rovnomerne rozloženou svalovinou. Hlava je v pomere k telu veľká, krátka a široká s krátkym krkom. Uši sú dlhé a zaoblenés modrým orámovaním, s ideálnou dĺžkou 11,0 - 12,0 centimetra, husto osrstené s modrým lemom. Oči sú modrošedé, pazúriky svetlého alebo tmavšieho odtieňa. Má krátke a silné nohy. Ideálna hmotnosť u Vdivm je 4,00 – 5,00 kg.Kto sú najznámejší chovatelia?


Najviac oceňovaným chovateľom v Európe je momentálne Dr.Wilhelm Hippe, Dirk Wortmann z Nemecka, z Rakúska je to Koretic Andreas, Groißhammer Hermann. V Čechách sa Vdivm začína objavovať na výstavách až od roku 1997 a v posledných rokoch počet vystavovaných králikov Vdivm opäť klesá. Na Slovensku funguje Klub chovateľov viedenských králikov od roku 1993, link www.klubvk.szm.sk


Bodovanie

Bodovanie v jednotlivých pozíciách wordový dokument

Všeobecné posudzovanie wordový dokument

All rights reserved for Maroš Sládek
created by graphic studio Matej Chrvala © 2012