Úvod fotogaléria histrória môjho chovu výstavy chovatelia Informácie príspevky odkazy kontakt
 

Viedenský divokosfarbený
(Graue Wiener)


Odkiaľ pochádza Viedenský divokosfarbený?


Viedenského divokosfarbeného (Vdiv) nájdeme aj pod českým názvom Viedenský šedý. Bol vyšľachtený v Nemecku ako protiváha dovážaným králikom. Na začiatku 30.rokov minulého storočia chovateľ Gustav Korn z Wurtenbergu pokúsil o zväčšenie malých divokosfarbených králikov s pomocou belgického obra. Ďalší chovatelia zasa krížili viedenského modrého s bielym obrom. S príchodom nacizmu boli dokonca pokusy povýšiť tieto králiky na najnárodnejšie jednotné nemecké plemeno a dostal názov „nemecký králik“. Jeho názov sa niekoľkokrát menil, až v roku 1962 bol priradený k viedenským králikom. Jeho názov bol ustálený na viedenský divokosfarbený
Vyskytuje sa až v štyroch farebných odtieňoch divokošedého sfarbenia a to: svetlo, stredne, tmavo-divo sfarbený, príp. s ohnivým faktorom. Ten spôsobuje načervenalý nádych krycej farby, ktorá je výraznejšia. Tento farebný ráz takisto nie je zahrnutý do vybraných plemien (Vm a Vb).Ako vyzerá?


Divokosfarbený viedenský králik je o niečo menší, ako Viedenský modrý. typický svojou hustou kožušinou. Každý jednotlivý chlp má rôzne farebné odtiene. Podkladová farba zaberá až 2/3 dĺžky chlpu a je tmavomodro-sivého sfarbenia, medzifarba je hrdzavá, hnedočervená a a ohraničená od krycieho divokého šedého odtieňa, vrchný chlp je divokosivý až tmavosivý. Uši sú lemované čiernou farbou.
Telo má zavalité a valcovité, s rovnomerne rozloženou svalovinou. Hlava je v pomere k telu veľká, krátka a široká s krátkym krkom. Uši sú dlhé a zaoblené, s ideálnou dĺžkou 10,5 - 12,0 centimetra, husto osrstené. Farba očí je hnedá, pazúriky sú tmavo rohovito sfarbené. Má krátke a silné nohy. Ideálna hmotnosť Vdiv je od 4,25 – 5,25 kg.Kto sú najznámejší chovatelia?


V chove Vdiv vynikali v rokoch 2000 – 2009 opäť nemeckí chovatelia ako napríklad Michael Dathe, Stefan Ackermann a Gerald Winter, v Rakúsku Schachinger Wolfgang, Schimanz Christian. Spoločne s ostatnými chovateľmi viedenských králikov sú aj chovatelia Vdiv organizovaní v Klube chovateľov viedenských králikov, u nás bol založený v Nitre v roku 1993, link www.klubvk.szm.sk


Pontozás

Bodovanie v jednotlivých pozíciách wordový dokument

Všeobecné posudzovanie wordový dokument

All rights reserved for Maroš Sládek
created by graphic studio Matej Chrvala © 2014